«Kartlik Nikas,
lÕvilakkade kammija»


Lühike sisututvustus

See on mütologiseeritud autobiograafiline romaan. Elanud ja palju üle elanud mehe tagasipilk poisipõlve - läbi Võlukristalli, mis muudab olnu ja läbielatu taas elavaks-olevaks ning pisut kummastatuks nagu on kõik Võlumaailmad ajastaega.

Elustuvad ammukadunud armsad inimesed; vanaisad muutuvad nooreks, valgehamuseks; võõrsil sõjaväljadel langenud isad tõusevad tundmata hauast, löövad endlat maha mulla ja ütlevad: «Tere taas, poisid!» Ning meie, suured mehed, hallisegused naised, muutume samas vembukateks poisteks ja verinoorteks tüdrukuteks, kel rinnad sitskleidi all kerkivad kui pärmikuklid. Veel pole me uppunud, hukkunud koonduslaagrites; kaotanud käsi sõjajärgsetel miinidel ega surnud hulgi, süües agoonilises näljas hallitanud armeebiskviite... OLEME ELUS, TERVED ROOSKAVÄÄRT TAGAHOOVIDE KUTID JA NENDE PLIKAD; VAAT-VAAT PUHKEB MEIE SÜDAMES ESIMENE ARMASTUS, ESIMENE ARMUKADEDUS... JA KÕIK MIS VEEL EESPOOL TULEMAS - ON ESIMENE !

Kuid romaani avaakord antakse veel kaugemas ajas - aastatuhandeid tagasi


Algustekst romaanist:

SURMA JA SÜNNI AEG
(romaani I osa)

Nikas suri aeg surra Koguja I sajandil natsareenide ning nende Halastusõpetuse tekkimise ajal lõvide ette visatud kristlaspoisikesena...

... ja sündis aeg sündida Koguja XX sajandi kolmekümnendatel aastatel. Ta sünnikisa nagu jätkas surmakarjet, oli vaid veidike pikem ja optimistlikum.

/Järgneb vastsündinu küpsemine poisikeseks, nimega Nikas ... Sellest huvitavast eksistentsiaalsest kammertoonist algab me lugu; kulgeb sama originaalselt, põnevalt romaani 400 leheküljel ning lõpeb originaalsust kaotamata dramaatiliselt, lugejat vapustades. Jäädes sealjuures siiski HELGEKS ELUJAATAVAKS HISTOORIAKS./.

Romaani «Kartlik Nikas, lõvilakkade kammija» põhjal on autori poolt loodud samanimeline 10-osaline filmiseriaali stsenaarium.

Romaanil on veenev kunstiline potentsiaal olla tõlgitud maailma rahvaste keelde.

***

/Nikolai Baturini hiljuti ilmunud romaan tõuseb meie viimase aja originaalkirjanduse hulgas esile mitmes mõttes: sisutiheduse ja -sügavuse, mahukuse ja autori enda joonistatud illustratsioonidega. Viimaste must-valge punasesse maailma tasuks lugejal süüvida mitu korda.../. (Arvustusest.)