«RINGI VANGID»

(autori kommentaar)

Romaani võib vaadelda kui meie päevade Fausti-Margareta-Mefistotelese lugu. Peategelaste vastavad nimeparalleelid on Mattes-Teresa-Trawkin (igavesti kuju ja nime muutev Kurjusevürst: Silver-Smooly Trawkin, Simeon-Semuel Trawnick, S.S. Trawenberg, van Trawenck jt.)
Seega ringlevad romaani põhipersoonid ligilähedaselt samal orbiidil kui Goethe «Fausti» ning Bulgakovi «Meister ja Margareta» peakujud.
Hea ja kurja tegelased maailmas on muutumatud - muutuvad on vaid süžeed ja mängupaigad.

(Lühike sisututvustus.)

Mattes ja Teresa armastavad teineteist lapsepõlvest; nad on niiöelda üks hing kahes kehas.Kuni ilmub Silver-Smooly Trawkin (Musta Džentelmeni avakehastus) ning kiilub oma tõrjumatute manipulatsioonidega armastatute hinged lahku. Nakatab kauni naise mingi nimetu (kaheldavalt olemasoleva) šansi-unistusega: näitab talle väljasõidul loodusse tühjalt seisva, uhke, ent laguneva lossi varemeid. Kuni mees romondib autot ...
... rändab noor ja ilus Teresa tühjas lossis ringi, imetledes suursuguseid ruume, pragunenud skulptuure ja hallitanud seinamaalinguid... Korraks lööb Teresa unistavas pilgus kõik see lagu särama ja savutab oma kunagise hiilguse, mille keskel liigub tema - lossiproua Teresa.
Sellest hetkest elab naine üksnes oma šansi lummas. (Teresa räägib sellest Mattesele - mees armastab teda liiga, et naist välja naerda. Ta lülitub Teresa õnnemängu ja laseb end sellest lõpuks hõivata; hakkab koos naisega unistama: leida vahendeid, et see lagunev lossihoone ära osta, renoveerida ning asuda sinna linnakorterit hüljates jäävalt elama.
Nad hakkavad otsima lossi omanikku - selgub, et see on keegi von Trawenberg (Musta Vürsti järgmine kehastus.) Teresa ja Mattes on kistud saatanaringi; nad on selle RINGI VANGID, millest viib välja vaid üks, seni tundmatu tee ... )
«Tühjalt seisev lossihoone» (mõistagi ei leia Teresa ja Mattes teda oma teisel lossikülastusel enam maastikupildis eest) maksab. On vaja raha, palju raha ...
TERESA MELIHOR , Kaitseministeeriumi salalabori juhataja, töötab momentmõjuga mürkgaasidega; ühel gaasikatsetusel rottidega tuleb Teresa geniaalsele mõttele ...
MATTES MELIHOR , uusi lukukonstruktsioone loov insener, katsetab oma originaalset leiutist, nn psühholukku (see avab ukse puhta südametunnistusega inimesele - ja sulgeb ukse süüga koormatud südametunnistusega inimese ees). Ühel päeval toimuvad «psühholuku» peakatsetused Riigipangahoones (õnnestumise korral ootab Mattest suur patendisumma - siis lõpuks võib ta Teresale osta tolle lossi!).
«Psühholuku» mehhanism toimib: sulguvad pangaukse lukukeeled ...
... Teresa Melihori ees, kes - surmanud mürkgaasiga panga operaatorid ja turvamehed - suure rahasummaga pangast väljuda tahab.
«Õnnitlen, härra Melihor, teie «psühholukk» toimis ideaalselt!» kostab telefonitorust
« Patendibüroo Direktori Trawkiniani (Kurjusevürsti uus kehastus ja nimekuju) rahulolev hääl.
Saatanaring on sulgunud.
Mõnel pühitsemata teo puhul on õnnel kaks nägu - too teine on ebaõnn. Sellest räägib romaan «Ringi vangid».


Järelremark.

Autor esitleb romaani «Ringi vangid» tõlkeks ükskõik millisesse keelde.

Samuti romaani põhjal põneva psühholoogilise koega kriminaalfilmi stsenaariumi loomiseks.